Terlecka Lucyna Terlecki Tomasz Tomczak Elżbieta

Lucyna Terlecka

Lucyna Terlecka z domu Basaj.
Córka Apolonii z Kosińskich i Juliana Basaja. Urodzona w 1930 roku na Lubelszczyźnie nad Bugiem. W czasie wojny w roku 1943 wysiedlona z rodziną: po pobycie w obozie niemieckim w Zamościu wywiezieni do Mrozów pod Mińskiem Mazowieckim. Tam ukończyła szkołę podstawową. Po powrocie do rodzinnych okolic, będąc w bardzo trudnych warunkach materialnych uzyskała maturę w Hrubieszowie. Odbyła studia na KUL na wydziale filologii polskiej. Po ukończeniu studiów podjęła pracę w redakcji pisma katolickiego ( MTK - "PAX" ) we Wrocławiu. Tam w 1955 roku wyszła za mąż za Władysława Terleckiego - późniejszego pisarza. Po przeniesieniu służbowym do Warszawy w roku 1959 zamieszkali w Komorowie. W roku 1963 rozpoczęła pracę w Wydawnictwie Spółdzielczym w którym na stanowisku redaktora merytorycznego pracowała do roku 1990. Od tego czasu na emeryturze.
Ma dwoje dzieci: Barbarę urodzoną w roku 1956 i Tomasza urodzonego w roku 1959.

Artykuły zamieszczone na stronie: