Wieczory w Wieczerniku

Jak to się zaczęło    I     II     III     IV     V     VI     VII     VIII     IX     X     XII

Misterium Adwentowe

- MP nr 42 z 25 XII 2003r. / str. 31

Wieczory w Wieczerniku

Pierwsze misterium z cyklu Wieczorów w Wieczerniku odbyło się w 30 listopada 2003 roku Był to słowno - muzyczny koncert o nastrojowym klimacie, na który złożyła się wspaniała muzyka i skromna, ale wymowna oprawa plastyczna.

Dziewczynki oraz chłopcy ubrani na biało za roratką wchodzą do świątynini z lampami

Jedynym elementem scenograficznym była roratka - gromnica ustawiona w środku wieńca z żywej zieleni z czterema świecami. Wniesiono ją do ciemnego kościoła przy dźwięku kołatek, w otoczeniu świateł niesionych przez dziewczynki i chłopców ubranych na biało.

Koncert - wykonany przy świecach - podzielono na cztery części, odpowiadające czterem tygodniom Adwentu. Każdą otwierało czytanie Słowa Bożego przez ks. Proboszcza i fragment rozważań pióra ks. Jana Twardowskiego w interpretacji naszego sąsiada - Grzegorza Warchoła oraz surowej poezji staroceltyckiej. Czytaniom wtórowały kantaty Georga Philippa Telemanna w wykonaniu solistki Warszawskiej Opery Kameralnej o wybornym głosie - pani Ewy Mikulskiej. Akompaniament oraz solowe wykonanie utworów muzycznych: Anna Błaszczyk - flet i Witold Błaszczyk - szpinet oraz organy.

Anna Błaszczyk Śpiewa Ewa Midkulska przy akompanimencie Anny Błaszczyk flet i... ...i Witolda Błaszczyka klawikord Witold Błaszczyk, Ewa Midkulska i Anna Błaszczyk

Mocnym akcentem misterium było jego zakończenie - chorał adwentowy Jana Sebastiana Bacha.

--------------------------

Lech Skupiński