Redakcja

Foto-
reporterzy

O "MP"

Archiwum

Wybrane artykuły

Foto-
reportaże

Komorów
na łamach MP

Wieczory
w Wieczerniku

Kontakt

Wybrane artykuły


 2003   2004   2005   2006   2007   2008   2009   2010   2011   2012   2013   2014   2015   2016   2017   2018   2019 
Przejdź do spisu treści.

Co się święci?

Parę słów przypomnienia przed Wielką Sobotą

MP nr 2 (100) z 21 IV 2011r. /str. 30

Znany wszystkim zwyczaj święcenia pokarmów sięga czasów wczesnego średniowiecza. W Polsce został przyjęty na przełomie XIII i XIV wieku. We dworach szlacheckich święcone było wszystko, co miało znaleźć się później na świątecznym stole. Później zwyczaj ten został przeniesiony do kościoła. Początkowe święconki były znacznie bogatsze niż teraz. Z czasem jednak przyjęły formę znaną nam obecnie.
Niezależnie od tego, jaką estetyką kierujemy się przygotowując święconkę, powinniśmy pamiętać, żeby znalazły się w niej określone pokarmy. Dobór potraw w koszyczku nie jest przypadkowy, wyrasta z wielowiekowej chrześcijańskiej i ludowej tradycji. Wymieniony poniżej zestaw został przyjęty w czasach romantyzmu i obowiązuje do dziś.


 • 1. Chleb - jest pokarmem podstawowym, gwarantuje dobrobyt i pomyślność. Symbolizuje Ciało Chrystusa. Wkładając kromkę chleba do święconki przywołujemy przemianę, jaka dokonała się podczas ostatniej wieczerzy w Wielki Czwartek.

 • 2. Jajko - symbolizuje odradzające się życie, zwycięstwo nad śmiercią. Jest to symbolika rozpowszechniona w Polsce przez niemieckich zakonników, która wywodzi się z zakazu spożywania jaj w czasie Wielkiego Postu.
  Dzielenie się jajkiem umacnia rodzinne więzi. Najstarsze polskie pisanki pochodzą z X w., jednak przyjmuje się, że ozdabianie jaj znane było już wcześniej.

 • 3. Sól - w Kazaniu na Górze Chrystus nazywa swoich uczniów "solą ziemi". Sól chroni przed zepsuciem, wydobywa smak potraw. Daje oczyszczenie, odsłania samo sedno istnienia i prawdę.
  Dawniej uważano również, że posiada moc odstraszania zła.

 • 4. Wędlina - ma zapewnić zdrowie, płodność i dostatek. Tradycyjnie do koszyczka wkładamy kawałek szynki czy kiełbasy, może nawet własnego wyrobu.

 • 5. Chrzan - według przekonań ludowych symbolizuje siłę i krzepę fizyczną.
  Jest ostry w smaku, wyciska z oczu łzy.

 • 6. Ser - odwołuje się do przyjaźni zawartej między człowiekiem a siłami przyrody. Jako produkt mleczny gwarantuje rozwój stada zwierząt domowych.

 • 7. Ciasto - ważne jest, żeby było przygotowane samodzielnie, domowe, ponieważ symbolizuje umiejętności.
  Niegdyś nieudana wielkanocna baba była największym wstydem dla gospodyni.

Na znak Chrystusa w koszyczkach wielkanocnych znajduje się również baranek - najczęściej wykonany z ciasta, lukru lub chleba. Baranek jest najbardziej znanym symbolem świąt wielkanocnych, uosabia zwycięstwo Chrystusa, który oddał swoje życie za ludzi, a następnie zmartwychwstał, zwyciężając grzech i śmierć. Najczęściej spotykamy baranki z chorągiewką, przywołującą zwycięstwo i tryumf Chrystusa.
Koszyk, w którym ułożymy święcone, powinien być z wikliny, wyścielony serwetą, ozdobiony koronką, baziami, zielenią bukszpanu lub gałązek borówki. Zieleń wskazuje na nadzieję i wielką radość. Radość ze zmartwychwstania, którą dzielimy się przecież podczas wielkanocnego śniadania.

--------------------------

Katarzyna NowosielskaCopyright 2007-2012 © Strona jest własnością Magazynu Parafialnego Parafii NMP w Komorowie.
Projekt / Administracja (LKP), Greyworm & Majka. Wszystkie prawa zastrzeżone.