O "MP"

Archiwum

Wybrane artykuły

Foto-
reportaże

Komorów
na łamach MP

Wieczory
w Wieczerniku

Kontakt

Wybrane artykuły


 2003   2004   2005   2006   2007   2008   2009   2010   2011   2012   2013   2014   2015   2016   2017   2018   2019 

Wybrane artykuły


Wszystkich, gości naszej witryny informujemy, że tu znajdą naprawdę ciekawe teksty, dotyczące lokalnych dziejów Komorowa wpisanych w historię całego kraju.


 2003   2004   2005   2006   2007   2008   2009   2010   2011   2012   2013   2014 
 2015   2016   2017   2018   2019 Hej, kolęda!

-MP nr8 (78)
z 24 XII 2007

Chodzenie po kolędzie to zwyczaj stary
i prawie całkowicie zapomniany. Jeszcze niecałe sto lat temu w drugi dzień świąt Bożego Narodzenia kolędnicy zaczynali wędrować zarówno po wiejskich drogach, jak i po ulicach miast. Przyjście kolędników wróżyło domowi szczęście
i powodzenie w nadchodzącym roku, toteż starali się oni nikogo nie pominąć.


Były różne grupy kolędnicze: z kozą, z turoniem, z gwiazdą, z szopką, z Herodem. Stawali pod oknem i śpiewali kolędę (...)
(więcej...)


Bardzo wysoki
i pełen humoru...

-MP nr8 (78)
z 24 XII 2007

Nauczyciel musi swoich uczniów, zawodników, wytrenować, zachęcić do uprawiania sportu. Trzeba nawiązać taki specjalny kontakt z uczniami. W koszykówce wyczynowej jest to na innym poziomie. Tam dochodzi jeszcze presja wywołana przez kibiców, przez ranking meczu, pieniądze itd... A zawodnik przychodzi na trening jak do pracy. Musi z siebie dać nie sto, tylko sto dziesięć procent. Jest potem wynagrodzony za swoje podejście do tego co i jak robi. A czasem może się zdarzyć tak, że trener (...)
(więcej...)


Łączyć ludzi (1)

-MP nr8 (78)
z 24 XII 2007

Jubileuszowa rozmowa z ks. Mariuszem Zapolskim
Początków Magazynu należałoby chyba upatrywać w moich młodzieńczych pasjach. Jeszcze jako młody człowiek, przed maturą zastanawiałem się, czy nie pójść na dziennikarstwo. Lubiłem bardzo język polski
i pisanie wypracowań nieźle mi wychodziło. Próbowałem rozeznać moje powołanie. Pan Bóg jest tak mądry i zarazem dowcipny, że skierował mnie na drogę kapłaństwa, gdzie mogłem połączyć dwie moje wielkie pasje (...)
(więcej...)


Ile się nagrzeszą te ludy

-MP nr7 (77)
z 18 XI 2007

Maria Dąbrowska zmarła 19 maja 1965 r. W tym samym dniu zmarł w Komorowie Bolesław Lewiński, mój dziadek ze strony matki. Czy łączyło ich coś więcej oprócz tego, że zamieszkali w Komorowie u schyłku życia? Nic. Nie znali się. Chciałoby się rzec, że mieli jednak wspólne doświadczenia pokolenia zrodzonego w niewoli, które doczekało wolnej Polski. Oboje pochodzili z tej samej warstwy społecznej - drobnej szlachty ubożejącej w popowstaniowym zaborze rosyjskim. Ojciec Marii Dąbrowskiej był zarządcą Russowa pod Kaliszem. Mój dziadek wspominał (...)
(więcej...)


Śpiewem pomagać
w modlitwie

-MP nr7 (77)
z 18 XI 2007

Przy organach zmiana - rozmowa
z s. Kryspiną Janecką

Znam Komorów sprzed 20-tu lat i myślę, że pomimo wielkich przemian w Polsce i świecie parafia i parafianie zachowali swoje urzekające piękno. Pracy się nie boję, a kontakt z ludźmi dodaje mi skrzydeł. Myślę tylko, czy ja wpiszę się w nową rzeczywistość, gdyż 13 lat pracowałam na Wschodzie (Rosja, Białoruś) wśród ludzi o nieco odmiennej mentalności. Szukanie S. Kryspina przy organach i dawanie Boga ludziom było moją codziennością. (...)
(więcej...)


Grabienie ogrodu

-MP nr7 (77)
z 18 XI 2007

(...)We wspomnianej już kwestii pól przy Alei Kasztanowej ścierają się dwa poglądy. Oba nawet podobnie stawiają sobie ten sam cel - nie zabudować mieszkaniami wolnej przestrzeni między Ostoją, Komorowem Wsią i pęcickimi stawami. A jak gminna wieść niesie, deweloperzy (czytaj: ziemi spragnieni obrotni kupcy-inwestorzy) już pukają do urzędu. Bo rzecz nie w tym, czyja to aktualnie ziemia - zawsze jest taka cena, za którą posiadacz zbędzie działkę, ale w tym, co wolno na niej robić. Inaczej mówiąc - czy plan zagospodarowania (...)
(więcej...)


W cieniu brzóz

-MP nr6 (76)
z 14 X 2007

Komarów, dnia 9.09.2007 r. - krótka rozmowa z ks. abp. Kazimierzem Nyczem
Ksiądz arcybiskup Pieronek miał rację, bardzo liczyłem i nadal liczę na wsparcie wiernych. Odczuwam tę pomoc choćby w atmosferze spotkań z wiernymi w poszczególnych parafiach. Ale najważniejsze jest, wspólne realizowanie zadań stawianych nam i duchownym, i świeckim, przez Kościół. Obecnie w parafiach naszej diecezji konieczne jest działanie rodziców, wychowawców szkolnych, (...)
(więcej...)


Imieniny parafii AD 2007

-MP nr6 (76)
z 14 X 2007

U f, dziś odpust, a ja znów nie zdążyłem się doń właściwie przygotować.

Szkoda, bo przecież była okazja - 40-godzinne nabożeństwo, adoracje. Marek nawet namawiał mnie na udział w adoracji dla małżeństw, ale nie zdołaliśmy się spotkać z żoną na czas. Godzina 16. w sobotę okazała się zbyt wczesna. Czekam więc z niecierpliwością na uroczystości odpustowe, tym bardziej, że ma je uświetnić wizyta naszego pasterza arcybiskupa Kazimierza Nycza.
(więcej...)


Kto idzie powoli,
zajdzie daleko

-MP nr6 (76)
z 14 X 2007

Specyfika tego zgromadzenia wydaje się nieporównywalna z innymi.

U nas mawia się, że z innego powodu się wstępuje do zakonu, a z innego się w nim zostaje. Jeśli jednak miałbym odpowiedzieć na postawione pytanie tak od siebie, to może Panią zaskoczę, ale z zakonem jest tak, jak z zauroczeniem dziewczyną... Na początku wpada w oko powab sylwetki, ujmuje uśmiech, przyciąga spojrzenie... Charyzmaty zakonne też mają cechy zewnętrzne, które wabią. (...)
(więcej...)


Oto dzień

-MP nr5 (75)
z 9 IX 2007

Trzy refleksje w chwilę po Mszy Świętej - ważnej, radosnej i wyjątkowej dla naszej Wspólnoty

Jako katechetka Ojca Macieja pragnę dołączyć kilka wspomnień.
Przybyłam tu jako młoda siostra, by od września 1976 roku rozpocząć naukę religii w sali katechetycznej pod naszym komorowskim kościołem. Maćka, a obecnie Ojca Macieja przygotowałam do I Komunii św.
W Komorowie uczyłam religii (...)
(więcej...)


Rocznica

-MP nr5 (75)
z 9 IX 2007

Na wszystkich mszach świętych w niedzielę poprzedzającą ten dzień ogłoszenia zapraszały wiernych na wtorek - 31 lipca - na 18:00, do kościoła, na Eucharystię ofiarowaną za tych, którzy bez wahania powiedzieli TAK - Ojczyźnie.

Kościół tonie w słońcu. U stóp ołtarza skromna wiązanka przepasana biało-czerwoną wstążką, na niej napis: Pamiętamy - Mieszkańcy Komorowa i Stowarzyszenie Kulturalny Komorów. Od organów sączy się muzyka. Starsi znają (...)
(więcej...)


Obrazki z dziejów Komorowa

-MP nr4 (74)
z 17 VI 2007

Mimo, że Zaduszki jeszcze daleko, to jest to chyba temat na czasie. Ostatnio słyszymy dużo o przenoszeniu pomników i grobów. Dodajmy do tego jeszcze kilka spostrzeżeń.
Zapomniany i pogardzany cmentarz "Na Zieleńcu" od 60 lat uświadamia nam niemal dotykalnie, że chodząc po naszej miejscowości depczemy groby.


Ile jest miejsc w samym Komorowie i jego najbliższych okolicach, gdzie spoczywają szczątki naszych przodków, o których (...)
(więcej...)


W sprawie dwóch ulic
i pewnej alei

-MP nr2 (72)
z 1 IV 2007

Proszę o głos i zachęcam do dyskusji!
Rzadko wypowiadam się publicznie, postanowiłem jednak przełamać się, by podzielić się z Państwem przemyśleniami na temat uhonorowania przez nas - Komorowian i Władze Gminy - Naszego Papieża.

Gdy dwa lata temu ks. kan. Andrzej Perdzyński poinformował wiernych, że nastąpi scalenie ulic: Spacerowej oraz Nadarzyńskiej w jeden bulwar, czy jak kto woli - w aleję Jana Pawła II, (...)
(więcej...)


A jednak święte

-MP nr1 (71)
z 18 II 2007

Redakcja "Magazynu Parafialnego" nie powinna na swoich łamach prowadzić dialogu z innymi pismami lub czytelnikami. Wiemy, że takie wymiany poglądów zazwyczaj mają tendencję do okropnego rozciągania się w czasie, a temat którego dotyczą, rozmywa się (...) (...) pozwalamy sobie zareagować na informacje opublikowane w ulotce "K jak Komorów" [nr 3(3) 2006, str. 4] w artykule zatytułowanym "Inne spojrzenie na "cmentarz" w Komorowie" (...)
(więcej...)

Copyright 2007-2019 © Strona jest własnością Magazynu Parafialnego Parafii NMP w Komorowie.
Projekt: (LKP), Greyworm & Majka. Wszystkie prawa zastrzeżone.